Danışan Hakları

Atılganlık
Şubat 10, 2018

Danışan Hakları

Psikoterapiden yararlanmak için bir uzmana başvurduğu andan itibaren her danışan temel haklara sahiptir. Danışanların hizmet almadan önce hakları konusunda bilgi sahibi olmaları, yanlış uygulamaların ve mağduriyetlerin önlenmesi için oldukça önemlidir.

 

Yeterlilik

Hizmet alacağınız terapistin yeterliliklerini araştırmak ve sorgulamak hakkınızdır. Terapist hangi okuldan mezundur? Diplomasını görmeyi talep edebilirsiniz. Terapist olmak için salt üniversite bitirmek yeterli değildir. Uzmanlığını nereden edinmiştir? Deneyimi nedir?

Mahremiyet

Terapi sürecinde ve sonrasında %100 mahremiyet ilkesi geçerlidir. Yani, terapistinizle seanslarda paylaştığınız, istisnasız her şey gizlidir. Terapist sizden hiçbir şekilde, hiçbir yerde bahsedemez. Eğer aksi olursa şikayet hakkı doğar.

Süre – Süreç

Terapi seansları genelde 45 ila 50 dakika arasındadır. Vaktinde seansa ulaşmanız önemlidir. Terapinin ne kadar süreceği bazı durumlarda bilinebilir. Genellikle ucu açık da bırakılabilir. Terapistinizle konuşarak çalışmanızın ilkelerinden haberdar olunuz.

Temas

Terapist danışanıyla terapi süreci dışında sosyalleşmemelidir. Bu, terapinin sağlıklı yürümesi açısından kabul edilmiştir bir ilkedir. Çiğnenmesi halinde danışanın dolaylı mağduriyeti söz konusudur. Terapist, danışanı ile cinsellik çağrıştıran hiçbir yakınlaşmaya giremez. Aksi, meslek ilkelerinin ihlalidir.

Mağduriyet

Terapistin hangi profesyonel derneğe/derneklere üye olduğunu bilmeniz, mağdur olmanız halinde faydalı bir bilgilidir.

Eğer danışan olarak, yolunda gitmediğini düşündüğünüz, hatalı olduğunu hissettiğiniz bir durum varsa, öncelikle bu durumu tüm açıklığıyla terapistinizle paylaşmanız önerilir. Sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız, terapistinizi değiştirebilir, olağanüstü durumlarda şikayette bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir